ALTER wydawca

Nie bierz pod uwagę tego czy jakiś pisarz ma większą, czy mniejszą sławę i czy ma większą lub mniejszą wiedzę, lecz niech cię do czytania pociąga raczej miłość samej prawdy.
Nie pytaj, kto to powiedział, ale uważaj na to, co mówi.

Tomasz à Kempis

Wydawnictwo ALTER powstało w 2011 roku. W naszej ofercie znajdują się tytuły z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, literatury naukowej i popularnonaukowej, m.in. historycznej, antropologicznej i archeologicznej. Dodatkowo, w przystępnej dla każdego formie i języku, np.  powieści mówimy o historii, starając się zachęcać do odkrywania bogatego dziedzictwa różnych narodów i kultur. Oferujemy także książki podróżnicze, reportażowe i przewodniki do ciekawych, znanych i mniej znanych miejsc.

Alter (łacińskie określenie innego, ale też angielskie zmieniać, odmieniać) będzie się starać przybliżać tematy, które pozwolą bardziej zrozumieć otaczający nas świat, ten bliski i ten bardzo daleki w sensie przestrzennym i czasowym oraz dostrzec różnorodność zamieszkujących go kultur, z ich często skomplikowanymi zwyczajami i historiami. Jednocześnie pragniemy wychodzić poza ich tylko powierzchowne i stereotypowe postrzeganie. Zachęcamy Państwa do odkrywania tego wszystkiego wraz z nami.

NASZA OFERTA

Publikujemy książki znanych pisarzy, cenionych podróżników, utytułowanych naukowców, ale także wspomnienia mniej znanych, ale równie wartościowych, postaci ze świata kultury i sztuki. Tworzymy również gry planszowe oraz karciane, które w głównej mierze dotyczącą historii. Nasze publikacje wyróżniają się ponadto bardzo wysoką jakością wydania – starannie dobieramy papier, projektujemy trwałe okładki, a  przede wszystkim chcemy wyróżniać się estetyką oprawy graficznej. Nie bez przyczyny jedna z naszych książek Vaggi Varri. W tundrze Samów, została nominowana w 2013 roku do nagrody w konkursie „Najpiękniejsze książki roku” przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek!

Vaggi Varri na Targach Książki w Krakowie

Vaggi Varri na Targach Książki w Krakowie

Przygotowujemy również Czytelników do własnych podróży – tych bliższych i znacznie odleglejszych. Służą temu nasze niezwykłe przewodniki historyczne tworzone przez pasjonatów i odkrywców.

Pierwszy z nich to Śladami Pauzaniasza. Przewodnik po starożytnej Grecji, autora krakowskiego archeologa dr. Wojciecha Machowskiego. Po upływie prawie dwóch tysięcy lat Wojciech Machowski zaprasza nas do odbycia wędrówki po Grecji razem z Pauzaniaszem. Prezentuje najważniejsze informacje na temat trzydziestu najciekawszych stanowisk i największych odkryć archeologicznych  w kolebce naszej europejskiej cywilizacji. Wśród nich znalazły się te najbardziej znane, jak: Ateny, Sparta, Olimpia, Delfy czy Mykeny, ale również i te leżące nieco na uboczu: Oropos, Nemea, Messena, Alifejra lub Bassaj. Autor konfrontuje ich współczesny wygląd z opisem z przewodnika Pauzaniasza. W niektórych przypadkach, tak jak w Mykenach czy Pylos, dzięki pracy kilku pokoleń archeologów, widzimy dziś znacznie więcej niż mógł ujrzeć Pauzaniasz.

128-dsc_0214 sladamipauzaniasza

Na kolejną wędrówkę zaprasza Mariusz Wollny, twórca uwielbianej przez czytelników postaci Kacpra Ryxa, XVI-wiecznego inwestygatora w służbie polskich królów. Wydawnictwo ALTER oferuje wyjątkowy przewodnik po mieście, w którym się urodził i mieszkał, a przede wszystkim tropił zuchwałych przestępców, Kacper Ryx. Dzięki naszej książce wybierzecie się na niepowtarzalny spacer Z Kacprem Ryxem po renesansowym Krakowie. Zresztą to nie jedyna książka Mariusza Wollnego dostępna w naszej ofercie. Miłośnicy powieści spod znaku płaszcza i szpady powinni zaznajomić się z tytułem Krew Inków, której akcja dzieieje się na niedzickim zamku kilka lat po upadku Powstania Kościuszkowskiego. Egzotycznego klimatu nadają goście zamieszkujący zamek… reszty dowiedzcie się sami. Trzecią publikacją autora, tym razem adresowaną do młodszego Czytelnika, jest książka Tropem Smoka, dzięki której najmłodsi odkrywcy będą mogli poznać historię wszystkich krakowskich jaszczurów. Tropem smoka wydaliśmy w aż trzech wersjach językowych – po polsku, angielsku i hiszpańsku.

Z Kacprem Ryxem po renesansowym Krakowie

slajd-tropem-smoka

Tropem Smoka

 

 

 

 

 

 

 

Krew Inków

Krew Inków

Nasze wydawnictwo rozumiemy również jako pewną misję, której celem jest dostarczanie Czytelnikom książek poświęconych tematom rzadko poruszanym w polskich wydawnictwach. Publikujemy prace wypełniające poważne luki i zaspokajające głód wiedzy. Przykładem takiej książki są Mity i legendy Indian Ameryki Północnej, autorstwa prawdziwych sław zza oceanu: Richarda Erdoesa oraz Alfonso Ortiza.

Mity i legendy Indian Ameryki Północnej. Część I

 Pasjonuje nas historia, ale doskonale rozumiemy, że należy ją promować również mniej klasycznymi metodami. Dlatego też prężnie rozwijamy dział gier, w ramach którego wydaliśmy już trzy tytuły a kolejne są w fazie produkcji. Nasza pierwsza gra edukacyjna Rok 1863 otrzymała w 2013 roku Nagrodę Specjalną w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Obchody 150-rocznicy Powstania Styczniowego. Nagrodę na ręce autorów złożył sam Pan Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Rok 1863

Rok 1863

W 2014 roku, w stulecie wybuchu I wojny światowej, stworzyliśmy aż dwa – znacznie się od siebie różniące – tytuły poświęcone wydarzeniom sprzed wieku. Dla miłośników familijnych rozgrywek przygotowaliśmy Przepustkę, która opowiada o losach polskich legionistów z brygady Piłsudskiego i Hallera. Natomiast lekcję taktyki walk w okopach na froncie zachodnim można pobrać, grając w Piekło okopów.

Przepustka

Przepustka

Piekło okopów

Piekło okopów